aktualności :
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
ROOT» Kategoria: Aktualności Starostwa
Opublikowano: 04 sierpień 2020 Odsłony: 618

KORONAWIRUS – CO WARTO WIEDZIEĆ


Objawy choroby przypominają symptomy grypy: kaszel, wysoka gorączka, duszności, płytki oddech (rzadziej ból mięśni, uczucie rozbicia, ból głowy lub gardła).

Symptomy choroby stają się zwykle widoczne między 2, a 10 dniem po kontakcie z nosicielem, przy czym okres ten może wydłużyć się nawet do 24 dni. Uwaga - nosicielem wirusa może być także osoba, która sama nie zachorowała, a zatem nie zdradza żadnych symptomów.


Na koronawirus nie ma jednego, prostego lekarstwa tak, jak nie ma jednego lekarstwa na przeziębienie czy grypę. W najcięższych przypadkach wirus prowadzi do zapalenia płuc i powoduje znaczne trudności w oddychaniu, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia.Wirusowe zapalenie płuc jest zwykle leczone przy pomocy antybiotyków. Lekarze skupiają się też na przyniesieniu ulgi płucom chorego i ułatwieniu mu oddychania, przez podłączenie do respiratora lub podanie tlenu. Gorączkę i objawy grypopodobne leczy się tak, jak klasyczną grypę – lekami przeciwzapalnymi i aspiryną.


Jak podaje The Telegraph, choroba najbardziej zagrażaosobom po 65. roku życia, dzieciom przez 2 rokiem życia, osobom cierpiącym na choroby przewlekłe-  z obniżoną odpornością, szczególnie – choroby płuc, mężczyznom.

Naukowcy ustalili, że najwyższy wskaźnik śmiertelności z powodu koronawirusa występuje w grupie wiekowej powyżej 80. roku życia i wynosi prawie 15%.
U pacjentów w przedziale wiekowym 70-79 lat śmiertelność jest na poziomie 8%, a w grupie wiekowej 60-69 lat już tylko 3,6%.

Z dotychczasowych obserwacji wynika, że koronawirusnie jest śmiertelny dla ludzi, którzy nie mają obciążeń immunologicznych albo związanych z wiekiem czy innymi współistniejącymi chorobami.

KORONAWIRUS – JAK SIĘ CHRONIĆ

Najważniejsza zasada zapobiegania zarażeniu się koronawirusem brzmi:

MYJ RĘCE - wodą z mydłem, a jeśli to możliwe środkami dezynfekującymi na bazie alkoholu

A ponadto:

 1. Jeśli nie możesz umyć rąk, unikaj dotykania oczu, ust i nosa. Przeciętny człowiek przeciera ręką te okolice nawet 25 razy w ciągu jednej godziny, oczywiście nieświadomie.
 2. Miej przy sobie środek do dezynfekcji rąk zawierający alkohol, na wypadek, gdybyś nie mógł umyć ich pod bieżąca wodą.
 3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
 4. Zachowaj ostrożność w miejscach publicznych oraz transporcie zbiorowym: jeśli dotykasz ogólnodostępnych przedmiotów, nie zbliżaj dłoni do twarzy, zanim ich nie umyjesz.
 5. Miej przy sobie chusteczki higieniczne, zasłaniaj nimi usta i nos podczas kaszlu i kichania, a chusteczkę z zawartością wyrzuć tuż po użyciu.
 6. Nie dziel się jedzeniem i nie korzystaj z przekąsek, które je się przez włożenie dłoni do paczki (np. chipsów).
 7. W okresie wysokiego zagrożenia wirusem, nie witaj się przez podanie ręki ani przez pocałunek w policzek.
 8. Myj ręce regularnie i często, myj też powierzchnie z których korzystasz
  i najczęściej używane przedmioty (np. klamki, toaletę, powierzchnie kuchenne).
 9. Staraj się przekazywać powyższe zasady dzieciom, które są zwykle wszędobylskie, a więc są szczególnie aktywne w roznoszeniu wirusów.
 10. Używaj jednej szmatki do sprzątania domu, by nie pomagać
  w rozprzestrzenianiu się wirusa z jednej na drugą.
 11. Upewnij się, że wszyscy domownicy korzystają z własnych ręczników
  i własnych szczoteczek do zębów.
 12. Wietrz dom i dbaj, by powietrze w nim było suche i przewiewne.
Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościKORONAWIRUS – CO WARTO WIEDZIEĆ
Zobacz również

klim

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej posiada certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008